pondělí 30. října 2017

Krištof Kintera

Galerie Rudolfinum otevřela svoji 100. výstavu od svého založení v roce 1994 a to výstavu Krištofa Kintery s názvem Nervous trees.
Krištof Kintera zaplnil prostory neorenesanční budovy Rudolfina pyramidou z praček, několikametrovou 'mapou' města z elektroodpadu, liánami z kabelů, pilířem z pytlů malty, lešením s kousky Kinterovy dílny, polystyrenovými závějemi, několikatunovou (?) skulpturou z různých typů koulí, která se rozrůstá do všech možných stran a mnohými dalšími vtipnými a bizarními kousky jeho světa.
Všechno je vlastně jednoduché a vyrobené z naprosto běžných věcí. Výstava je prostě super.


















Emergency hut

Zadání prvního většího úkolu bylo navrhnout nouzový přístřešek.
Ve dvojicích jsme měli přijít s návrhem stavby, která by měla sloužit k přečkání noci (případně více) v místech, kde to není jinak možné, nebo za špatného počasí.
Po řádném přeměření člověka a zjištění, kolik místa vlastně člověk na nějaký ten minimální pohyb potřebuje, jsme se Sárou přišly s prvními návrhy.
Nejdůležitějším prvkem pro nás bylo patro, na které vede široký žebřík, který zároveň může dobře sloužit k sušení mokrých věcí. Pod patro jsme umístily lavici a celou stavbu osvětlily dvěma podlouhlými okny.




Rothmayerova vila

architekt: Otto Rothmayer
lokalita: Praha 6, Břevnov
doba výstavby: 1928-1929

Druhou hodinu ZANu jsme se vydali na exkurzi do vily českého architekta Otty Rothmayera, kde žil spolu se ženou Boženou - textilní výtvarnicí a synem Janem.
Otto Rothmayer je úzce spojen se slovinským architektem Josipem Plečnikem, s kterým spolupracoval například na přestavbě Hradu nebo na jeho vinohradském kostele. Proto právě Plečnik a zejména jeho vila Stadion v Lublani je velkou inspirací právě pro Rothmayerovu vilu.
Z ulice působí velmi stroze. Avšak po průchodu brankou se otevře malebná zahrada, která je pro celý Rothmayerův projekt zásadní. Celému domu vévodí dva hlavní tvary a to kvádr a válec, ve kterém je schované točité schodiště. Interiéry vily nejsou příliš velké, ale jsou rozvržené přesně podle jejich využití.


neděle 15. října 2017

Villa Savoye

architekt: Le Corbusier
doba výstavby: 1928 - 1931
lokalita: Poissy, Yvelines, Francie

Vila byla postavena pro manželé Pierra a Emilii Savoye jako víkendová rezidence, vzdálena 30 km od jejich pařížského sídla. Šťastný život tu ale netrval dlouho. V roce 1940, kdy se rodina dostala do koncentračního tábora, obsadili Němci a poté Američani. I když budově hrozila demolice, po renovaci v letech 1985-1997 je vila otevřena pro veřejnost a prohlášena historickou památkou.

Vila Savoye je shrnutím Corbusierových pěti bodů moderní architektury, které definoval v roce 1927. Dalším důležitým aspektem je automobil. Jelikož manželé často přejížděli mezi dvěma rezidencemi, křivky automobilu se staly základem pro některé typické tvary stavby.